Transport drogowy

Transport już od bardzo dawna stanowił ważną rolę w społeczeństwie. Pozwala on na przemieszczanie towarów, ludzi lub też zwierząt pomiędzy miastami, państwami lub kontynentami. Istnieje wiele rodzajów transportu. Jednym z nich jest transport drogowy, będący jednocześnie najpopularniejszym.

ciężarówka2

Odbywa się on głównie za pomocą samochodów i pojazdów ciężarowych, co powoduje że jest on bardzo łatwo dostępny (w porównaniu z np. transportem lotniczym). Kolejnym jego atutem jest możliwość dotarcia praktycznie w każde miejsce. Obecnie sieć dróg jest niesamowicie rozbudowana co przekłada się na łatwy dostęp do wielu rejonów świata. Również przewóz osób na mniejsze odległości jest najbardziej ekonomiczny, komunikacja miejska oferuje nam podróże za stosunkowo niewielką cenę. Niestety, ten rodzaj transportu posiada również pewnie wady. Jedną z głównych jest chyba uzależnienie od warunków pogodowych. Podczas obfitego deszczu lub opadów śniegu, poruszanie się po drodze może być bardzo utrudnione. Jednocześnie bardzo wysokie temperatury niekorzystnie wpływają zarówno na pojazd jak i samopoczucie kierującego. Kolejnym mankamentem jest zanieczyszczenie powietrza powodowane przez miliony pojazdów na ulicach. Ekolodzy od dawna ustalają nowe przepisy i zasady według których emisja spalania ma zostać ograniczona do minimum. Wypadki to również bardzo poważny problem. Spośród wszystkich rodzajów transportu to właśnie drogowy jest liderem w tej niechlubnej klasyfikacji. Wpływ ma na to wiele czynników: warunki pogodowe, nieuwaga, zły stan techniczny pojazdu lub po prostu niefortunny zbieg okoliczności, o który dosyć łatwo przy obecnym natężeniu ruchu. Mała ilość towaru, który jesteśmy w stanie przewieźć również może stanowić problem.

autostrada

Pomimo wielu wad, to właśnie transport drogowy jest najbardziej popularnym rodzajem transportu. Wiele firm wciąż inwestuje w pojazdy ciężarowe, których na drogach jest coraz więcej. To właśnie one stanowią swojego rodzaju symbol i jako pierwsze przychodzą nam na myśl, gdy myślimy o transporcie.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Transport drogowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s