Transport kolejowy

Transport kolejowy przez wiele lat był najbardziej rozbudowanym rodzajem transportu i komunikacji zarówno w Europie, Azji jak i Stanach Zjednoczonych. To właśnie USA jako pierwsze zbudowały kolej transkontynentalną łączącą wschodnią część Stanów z zachodnim wybrzeżem. W ogromnym stopniu przyczyniła się ona do wzrostu gospodarki i pozwoliła na zaludnienie zachodnich terenów kraju.kolej

Obecnie kolej dalej wykorzystywana jest w transporcie głównie surowców, towarów ale również i ludzi. Mimo tego, że nie jest już tak popularna jak kiedyś i została wyparta głównie przez transport drogowy, to nadal korzysta z niej wiele krajów w różnych zakątkach świata. Szczególnym powodzeniem cieszą się koleje dużych prędkości, najbardziej popularne we Francji oraz Japonii. Prędkość tych pociągów bardzo często przekracza 250 km/h co pozwala na pokonywanie dużych odległości w bardzo krótkim czasie. Transport surowców również jest opłacalny w przypadku kolei z uwagi na bardzo dużą ładowność. Jeden zestaw potrafi przewieźć wiele ton materiału, a im odległość jest większa, tym paradoksalnie cena przejazdu maleje. Kolejnym plusem jest całkowity brak zakorkowania w przeciwieństwie do transportu drogowego, to dodatkowa oszczędność czasu. Również warunki pogodowe nie mają bardzo znaczącego wpływu na czas oraz bezpieczeństwo przewozu. Większość krajów ma dobrze rozwinięte linie kolejowe co przekłada się na łatwość i wygodę w transporcie międzypaństwowym. Nieliczne wady transportu kolejowego to stosunkowo duże ryzyko kradzieży surowców, oraz ogromne zniszczenia w razie wypadku. Również budowa nowych linii kolejowych jest kosztowna.

pociag

Jak widać pomimo że koleje nie są już tak popularne jak kiedyś, wciąż znajdują zastosowanie w naszym codziennym życiu. Są świetnym rozwiązaniem jeśli chcemy podróżować na dalsze odległości a nie posiadamy własnego środka transportu. To również bardzo dobry sposób przewozu różnego rodzaju towarów, znacznie bezpieczniejszy i bardziej wydajny niż w przypadku pojazdów drogowych.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Transport kolejowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s