Transport morski

Transport morski jest jednym z mniej popularnych rodzajów transportu jeśli chodzi o przewóz ludzi. Spowodowane jest to głównie długim czasem podróży. Wyjątek stanowią tutaj promy, którymi podróż może sama w sobie być atrakcyjna i pasjonująca. Najczęściej jednak transport morski używany jest do przewozu dużej ilości towarów, głównie w kontenerowcach i tankowcach.

statek

Wyróżnia się 3 główne rodzaje żeglugi: morską, przybrzeżną oraz śródlądową. Ta pierwsza dotyczy transportu towaru i ludzi między portami morskimi, najczęściej na dużych odległościach w obrębie mórz terytorialnych, wód wewnętrznych ale również większych obszarów. Żegluga przybrzeżna to głównie różnego rodzaju statki wycieczkowe podróżujące między sąsiednimi miastami ale również kutry rybackie i inne mniejsze pojazdy wodne. Najczęściej ma charakter komunikacyjny lub rekreacyjno-wycieczkowy. Ostatni rodzaj żeglugi, jak sama nazwa wskazuje dotyczy podróży po wodach wewnątrz stałego lądu, choć nigdy nie zostało to dokładnie zdefiniowane. Zaliczają się do niej różnego rodzaju sporty na wodzie, turystyka, ratownictwo itd. Transport morski ma wiele zalet, jest on tani oraz posiada bardzo daleki zasięg. Również ładowność kontenerowców jest z reguły ogromna. Transportować można praktycznie każdy rodzaj towaru, natomiast zagrożenie jest właściwie znikome. Nie jest on jednak pozbawiony wad. Katastrofy głównie tankowców powodują duże zanieczyszczenia okolicznych wód, a sztormy potrafią sprawić niemałe problemy. Kolejnym mankamentem jest powolność tego rodzaju transportu. Praktycznie nie może się on równać pod tym względem z transportem lotniczym czy też kolejowym. Statki mogą poruszać się jedynie między portami, a trudności w zabezpieczaniu towarów mogą narażać te, które są podatne na działanie wody.

statek2

Transport morski wciąż znajduje zastosowanie w codziennym życiu. Jest on wykorzystywany głównie do przewozu ogromnych ilości dóbr między kontynentami. Potrafi być on jednak uciążliwy ze względu na konieczność ciągłego rozładowywania i załadowywania towaru między kolejnymi portami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s