Transport rurociągowy

Transport rurociągowy służy głównie do transportu ropy naftowej i gazu ziemnego. Istnieją jednak przypadki w których przesyłane są inne substancje takie jak woda lub ścieki. Odbywa się to jednak na znacznie mniejszą skalę. Państwa posiadające dostęp do wyżej wymienionych surowców, eksportują je do innych krajów za pomocą sieci rurociągów. Często to one dyktują warunki jeśli chodzi o ceny oraz dostępność.

rurociag2

Przesyłanie zarówno gazu jak i ropy naftowej za pomocą rurociągów to zdecydowanie najbardziej optymalne rozwiązanie pod względem finansowym i technicznym. Problem pojawia się jedynie w momencie gdy na drodze staje nam duży zbiornik wodny w postaci morza lub oceanu. Wówczas bardziej optymalnym sposobem przewozu ropy naftowej są tankowce. Mimo to transport rurociągowy posiada bardzo wiele zalet. Jest on tani w zakresie przesyłu surowca, do tego jest całkowicie odporny na warunki atmosferyczne. To sposób bardzo szybki i ekonomiczny. Jedynymi jego wadami są trudności w budowie rurociągów w miejscach o niekorzystnej rzeźbie terenu oraz fakt, iż przez jeden rurociąg przesyłać można tylko jeden rodzaj surowca.

rurociag3

Pomimo zalet jakie niosą ze sobą rurociągi, należy pamiętać, że substancje takie jak gaz ziemny potrafią być niebezpieczne. W historii istniały przypadki, gdzie jedna iskra wystarczyła by doprowadzić do tragedii. Mimo tego to wciąż jeden z najlepszych sposobów transportowania tego typu materiałów, o wiele bezpieczniejszy niż chociażby transport drogowy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s